Що таке боністика і чому це треба знати колекціонерам?

Зачасту, ми зустрічаємо колекціонерів, які запитують в нас – що колекціонувати. Ми вважаємо, що перед тим, як починати створювати свою колекцію, потрібно в усьому детально розібратися. Що таке боністика. Що таке банкноти. Які вони бувають. Особливості банкнот і їх захист. Чому присвячують випуски банкнот. Чим більше ви дізнаєтеся про боністику і зрозумієте, що ж означає цей термін, тим швидше ви без будь якої підказки зрозумієте, банкноти якої країни, регіону, континенту чи напрямку ви хочете колекціонувати.

Для того аби полегшити ваш пошук інформації і швидше ступити на шлях розумного колекціонування ми розповімо в цій статті про те, що ж є Боністика?

Боністика – це назва дисципліни, що вивчає паперові та полімерні грошові знаки. Люди (Ви), які колекціонують банкноти йменуються боністами. Вивчення паперових грошей має велике значення для історії, оскільки будь-які старовинні грошові знаки чи бони можуть певною мірою свідчити про економічне і політичне життя суспільства у певний час. Крім того, багато бон маютьзначнумистецькуцінність.

Як виник термін Бон? (бони)

Термін «bon» виник у XIX столітті у Франції для позначення окремих видів цінних паперів: чеків, талонів тощо. Пізніше він поширився на всі грошові знаки — банкноти, державні й банківські білети, зокрема розмінні, розрахункові, кредитні грошові знаки - казначейські білети, зобов'язання державної скарбниці тощо.

З 1940-х боністика почала набувати популярності, а в 1970-х стала повноцінним видом колекціонування.

У 1970 році лінгвіст Роберт Стенлі, менеджер зі зв'язків з громадськістю у компанії Stanley Gibbons, уперше запропонував термін «notaphily» на позначення колекціонування паперових грошей, намагаючись заохотити інтерес до цієїсфери.

Водночас у США, Німеччині та Франції з'явились перші національні каталоги паперових грошей, що стали основними джерелами довідкової літератури.

У 1961 році було засновано некомерційну освітню організацію «Міжнародне банкнотне товариство» (International Bank Note Society, IBNS). Нині ця спільнота налічує приблизно двітисячі учасників з 94 країн світу. 11 березня 2020 року було створено український осередок IBNS.

Суттєвий внесок у розвиток боністики зробив німецький фахівець Альберт Пік. У 1974 році він опублікував один із перших каталогів паперових грошей, де також обґрунтував мету їх колекціонування. Альберт Пік є автором основної частини визначної праці — «Стандартного каталогу паперових грошей світу». Наразі це тритомне видання, що складається з майже тисячі сторінок, де каталогізовано майже всі паперові гроші, що коли-небудь існували. Каталог оновлюють щорічно.

Що вивчає боністика?

Боністика вивчає як гроші державних емісій, так і місцеві та приватні грошові випуски (необов'язкові для всіх), що перебувають у обігу паралельно з національною валютою.

Це тимчасові бони, які надходять до обігу на регіональному рівні від імені владних структур, міст, органів місцевогосамоврядування, відділень великих банків, підприємств кооперативів тощо.

World Banknote Store в боністиці - Хто ми

"Перш за все – ми колекціонери"

Засновник нашої компанії вже більше 3 років є офіційним членом IBNS. Для нас важливо не тільки колекціонувати банкноти, а ще й допомагати всім, хто прагне цього також допомогти. Тому ми маємо більш, як 1500 різних лотів банкнот зі 174 країн світу і цей список щомісяця збільшується. Завдяки цьому ви зможете не тільки почати колекціонувати з нашою допомогою, а ще й поповнити свою колекцію банкнот, якщо ви вже досвідчений боніст, адже половина наших лотів – це новинки, які країни світу випускали в 2022-2023 роки, рідкісні банкноти, полімерні банкноти країн світу, банкноти, які номінувалися та ставали переможцями у конкурсі Банкнота року від IBNS.

Сподіваємося, що вам сподобалася наша стаття про термін Боністика і ви отримали корисні знання, необхідні в колекціонуванні. Для більш детального обговорення звертайтеся до нас за телефонами вказаними на нашому сайті. Бажаємо всім вам гарного колекціонування.

 

З повагою, співзасновник WBS та колекціонер

Віталій Чернюк