Класифікація паперових грошових знаків (англ. Paper currency grading) — процес визначення якості або стану банкноти, один із ключових факторів у визначенні її колекційної цінності. Тож давайте розберемо, які є основні рівні якості банкнот і як вони називаються серед професійних колекціонерів.

 

Poor (PR) - Грошовий знак із серйозними пошкодженнями через зношування: відсутні частини поля, є написи, що незмиваються, чорнильні плями, дірки. Може мати склеювальну стрічку, що тримає частини знака разом. Може мати доклеєні кути. У колекцію включають лише у разі надзвичайної рідкості.

 

Good (G) - Сильно пошматована бона. Природне пошкодження від тривалого обігу може включати: сильні багаторазові вигини та злами, плями, дірочки, надриви краю, протерту дірочку в центрі, заокруглені кути та взагалі непривабливий вигляд. Жодні великі частини знака не можуть бути відсутніми. Незмивні (нестираються) сторонні написи зазвичай «зсувають» навіть нову бону в категорію Good.

 

Very Good (VG) - Багаторазово використаний грошовий знак, але не пошкоджений. Кути можуть мати помітні ознаки зношування та округлення, а також наклейки. Надриви можуть простягатися вглиб бони, можливо зміна кольорів, може бути невелика дірочка в центрі від надмірного згортання. Жодні частини знака не можуть бути вирвані. Грошовий знак категорії VG може мати все ще привабливий вигляд для колекції, але все ж далекий від ідеалу.

 

Fine (F) - Грошовий знак, який мав довге ходіння, з великою кількістю вигинів, зламів та зморшок. Папір не дуже брудний, але може мати плями. Грані можуть мати велику обшарпаність, з невеликими надривами по краю. Надриви не простягаються углиб банкноти. Немає жодної дірочки в центрі через згортання. Кольори зрозумілі, але вже не дуже яскраві.

 

Very Fine (VF) - Привабливі банкноти для деяких колекціонерів, але має помітні сліди звернення. Може мати кілька поздовжніх і поперечних вигинів одночасно, але папір все ще свіжий, не старий і не «зжований». Можуть бути сліди невеликих плям. Кути злегка пошарпані, але великих заокруглень немає.

 

Extremely Fine (XF или EF) - Дуже привабливий грошовий знак з легким зносом. Може мати не більше трьох легких вигинів, поперечних або поздовжніх (але не перетинаються!) або один сильний злам. Папір чистий, кольори не змінені, плям немає. Кути можуть мати легкі ознаки заокруглення. Бона може мати легке зношування на краю вигину.

 

About Uncirculated (aUNC) - Банкнота, що майже не перебувала в обігу (або не перебувала зовсім), з деяким незначним зносом. Може мати слід від мокрих рук банківського касира, або незначний згин, що піддається вирівнюванню, посередині або збоку (але не злам!). Європейці часто позначають AU як EF-Unc, також іноді AUnc.

 

Uncirculated (Unc)Банкнота, яка не була в обігу, не має абсолютно ніяких слідів зносу або навіть наклейок. Папір чистий, без плям, кольори не змінені. Кути гострі, прямі. Немає жодного округлення, вигину чи дірочки, пошкодження. Без слідів обробки чи витримки під пресом. Грошовий знак у ідеальному стані. Має свій оригінальний природний блиск.

 

Автор та редактор статті,

Віталій Чернюк